24.04.2015 (piątek) godz. 18.00 – Foyer kina Forum

Huellas Teresa de Jesús

W roku 2015 nie tylko miasto Ávila, ale i cała katolicka Hiszpania obchodzą 500. rocznicę urodzin świętej Teresy.

Jednym z najważniejszych wydarzeń poświęconych tej rocznicy jest otwarcie nowego szlaku pielgrzymkowego śladami św. Teresy patronki Hiszpanii, pisarzy i żołnierzy, świętej mistyczki i doktor kościoła. Na szlak pielgrzymkowy składa się 17 miast, z których aż 7 znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Szlak ten został ułożony zgodnie z podróżą św. Teresy, która się rozpoczęła w 1567 i trwała 20 lat, podcza których ślad swej działalności odbił swoje piętno w takich miejscowościach, jak Ávila, Medina del Campo, Malagón, Valladolid, Toledo, Pastrana, Salamanka, Alba de Tormes, Segovia, Beas de Segura, Sewilla, Caravaca de la Cruz, Villanueva de la Jara, Palencia, Soria, Granada i Burgos.

Podobnie, jak w przypadku pielgrzymowania do Santiago de Compostela, także i tutaj wędrujący od miasta do miasta pielgrzym może w specjalnym paszporcie kolekcjonować pieczątki potwierdzające jego odwiedziny w określonym karmelitańskim klasztorze. Ze względu na ogromne odległości pomiędzy poszczególnymi miejscami kultu, rodzaj środka lokomocji jest w zasadzie dowolny, najważniejsze by odwiedzić przynajmniej cztery miejsca z dwóch regionów, by otrzymać oficjalny certyfikat pielgrzyma.

Teresa Sánchez de Cepeda y Ahumada żyła w latach 1515 – 1582. Była mistyczką, karmelitanką, pisarką kontrreformacji i teologiem życia kontemplacyjnego. Była również reformatorką zakonu karmelitów, wraz ze świętym Janem od Krzyża jest uważana za założycielkę karmelitów bosych.

Bilety: Wstęp wolny

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.