21.04.2018 (sobota) godz. 14.00 Fernando Botero – życie i twórczość – performance Joanna Maria Sienkiewicz – wstęp bezpłatny – Fama.

Przed nami trzecie już wcielenie Joanny Marii Sienkiewicz w rolę hiszpańskojęzycznego artysty. Tym razem wybór padł na Fernando Botero, wciąż aktywnego artystycznie malarza i rzeźbiarza pochodzącego z Medellin w Kolumbii. Prezentacja twórczości artysty w pierwszej osobie jest swoistym eksperymentem dydaktycznym, który ma nas zbliżyć do sztuki i zachęcić do jej odkrywania.

Fernando Botero jest bez wątpienia najbardziej rozpoznawalnym artystą sztuk plastycznych nie tylko Kolumbii, ale i całej Ameryki Łacińskiej. Urodzony w 1932 roku, ale wciąż bardzo aktywny. Jego dzieła malarskie wystawiane są w najlepszych galeriach i domach aukcyjnych świata, a rzeźby zdobią centra największych miast Europy, Azji i obu Ameryk. Jego styl zwany „boteryzmem” nie pozostawia widza obojętnym i zachęca do zadawania pytań o kondycję człowieka i granice jego działania.

Dni Hiszpańskie są doskonałym pretekstem do zgłębiania twórczości artystów omawianych podczas codziennych zajęć w szkole. Botero stał się niejako wyborem oczywistym po Velazquez’ie i Picasso, będącymi bohaterami poprzednich edycji naszej imprezy, a którzy byli źródłem wielu inspiracji dla naszego kolumbijskiego malarza i rzeźbiarza.

Sprawdź też warsztaty plastyczne z Muzeum Botero w Bogocie

Wstęp bezpłatny.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.