06.04.2019 (sobota) godz. 17.00 – Ekwador znaczy równik – prezentacja podróżnicza – Joanna Sienkiewicz – Restauracja Kawelin – wstęp wolny

lama-ekwador

Laguna Quilotoa, Ekwador. Położony na wysokości 3914 m.n.p.m. bez wątpienia najpiękniejszy zbiornik wodny w kraterze wulkanu w Ekwadorze.

Joanna Sienkiewicz, założycielka Gran Via, metodyk i egzaminator, a przede wszystkim pasjonatka języka hiszpańskiego i kultur krajów hiszpańskojęzycznych, zabierze nas w podróż do Ekwadoru, kraju położonego na równiku, z niezmiennym przez cały rok klimatem oraz identycznymi godzinami wschodów i zachodów słońca.

Ekwador jeden z dwudziestu krajów, w których język hiszpański jest pierwszym językiem oficjalnym. Zamieszkiwany przez prawie 17 milionów mieszkańców relatywnie niewielki kraj wciśnięty między dużo większych sąsiadów, jak Peru i Kolumbia. Nie tak popularny, choć nie mniej interesujący wulkaniczny kraj o niezwykle bogatej faunie i florze oraz różnorodności ukształtowania terenu. Ekonomiczną ciekawostką tego kraju są drugie na kontynencie złoża ropy, po pogrążonej w chaosie Wenezueli oraz dolar amerykański obowiązujący jako oficjalna waluta.

fb7f19c7-2ce3-46b7-bd0a-31767cd1cb6b

Droga do Laguny Quilotoa.

Język quechua był oficjalnym językiem imperium inkaskiego.

Po konkwiście był językiem wykorzystywanym przez misjonarzy do ewangelizacji Ameryki Południowej. Dziś posługuje się nim 11 milionów mieszkańców.

bffbbd93-2a41-47ee-9b41-d13b3d14f9aa

Park z Quito w tle. Na zdjęciu (od lewej) Joanna i Wiola, która przez 4 lata pracowała jako lektor w Gran Via, a obecnie kolejny rok rozwija się jako międzynarodowy koordynator na Universidad de las Americas w Quito.

ekwador

Joanna podczas swojej podróży odwiedziła Sinchi Warmi. 15 lat temu grupa 13 kobiet i 3 mężczyzn ze zgrupowania San Pedro, utworzyła stowarzyszenie przeciwstawiające się trudnościom, jakim stawić czoła każdego dni musiały kobiety i Indianki. Ich największym celem było stworzenie godnego do życia i pracy miejsca, w którym mogłyby wychowywać dzieci bez ideologicznych przeszkód i patriarchalnego pręgierza. W ciągu 5 lat udało się stworzyć infrastrukturę umożliwiającą zrównoważony rozwój, umożliwiający godne funkcjonowanie i stanowiące wzór do naśladowania dla wielu znajdujących się w podobnej sytuacji osób.

Wstęp bezpłatny

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.