06.04.2019 (sobota) godz. 18.00 – 800 km pieszo do Santiago – prezentacja – Marcin Nawrocki – Restauracja Kawelin – wstęp wolny

800 km pieszo do Santiago – prezentacja – Marcin Nawrocki

Camino de Santiago to po polsku droga św. Jakuba. Jest to jeden z bardziej znanych szlaków wędrownych, który prowadzi do katedry w Santiago de Compostela w Galicji i dalej na „koniec świata”. Istnieje wiele dróg i sposobów na pokonanie całego szlaku lub jego części, w zależności od długości trasy i miejsca startu. Marcin Nawrocki, nasz student, przyjaciel i podróżnik zrealizował pieszo 900 km, z których 800 pokonał na dotarcie do Katedry św. Jakuba, a następne 100 km na koniec świata, przed odkryciem Ameryki przez Kolumba. Swoimi doświadczeniami podzieli się z nami podczas Dni Hiszpańskich w Białymstoku.

W 1987 r. Camino de Santiago została ogłoszona pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym Rady Europy, a w 1993 r. została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Corocznie Camino de Santiago przemierzają setki tysięcy pielgrzymów z całego ŚWIATA, a dla porównania w 1978 roku było to dokładnie 13 osób.

martin

Camino de Santiago od 1200 lat niezmiennie rozpala wyobraźnię wędrowców z całego świata, podążających zewsząd ku średniowiecznemu końcowi świata. Kilometry, tygodnie, godziny i kroki – przez wiele dni odmierzają rytm codziennego życia. Droga. Droga. I długo, długo nic. Nic? Oczywiście, że nie. Otaczają Cię spotykani na szlaku niesamowici ludzie, piękne krajobrazy, niezwykła historia miejsc. I Droga. A pośrodku tego wszystkiego jesteś Ty. Smakujesz ten czas, podobnie, jak poranne kawy i soki z hiszpańskich cytrusów.

Na Camino liczysz kroki. Swoje. Czasem śmignie ktoś rowerem bądź przejedzie konno. Frustrujące? Nic podobnego. To, co Was łączy, to cel. Bo to Droga jest Celem, choć nikt się na niej nie zatrzymuje, tylko wciąż podąża przed siebie.

Jedni, jak Easy Rider, przemierzają amerykańskie autostrady motocyklem. Inni, jak Forest Gump, biegną ze wschodu na zachód. Bez konkretnego celu. A od dwunastu wieków miliony ludzi przewędrowały i wciąż wędruje szlakami Camino.

martin-1

Marcin Nawrocki – backpacker, poróżujący z plecakiem, najchętniej do miejsc nieoczywistych z punktu widzenia tradycyjnej turystyki. Odwiedził miejsca, gdzie nagrywany był teledysk Michaela Jacksona do piosenki „They Don’t Care About Us” (fawela Santa Maria w Rio de Janeiro), podążał szlakiem czterech miejscowości z piosenki „Chan Chan” zespołu Buena Vista Social Club (wschodnia część Kuby), przejechał stopem 1000 km po Meksyku. Tym razem przemierzył łącznie 1 400 000 kroków (albo pieszo 900 km, z czego do Satniago de Compostela 800 km), by dotrzeć na średniowieczny koniec świata szlakiem Camino Frances – od południowej Francji, przez Pireneje aż po zachodni brzeg w północno-zachodniej Hiszpanii. Na co dzień zajmuje się fotografią; jest również trenerem kreatywności i moderatorem burz mózgów.

Wstęp wolny

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.