25.04.2015 (sobota) godz. 14.30 – Fama

Po intensywnych zmaganiach z tańcem flamenco przeniesiemy się jeszcze głębiej do źródeł kultury hiszpańskiej, silnie naznaczonej przez wpływy arabskie. Danza del Vientre, czyli orientalny taniec brzucha, to pełen zmysłowej gry ruch podkreślający moc kobiecej tajemniczości i urody. Odważmy się dziewczyny i weźmy udział w tej przygodzie.

Sara Galisteo Mesa

Taniec orientalny jest jednym z najstarszych tańców świata, łączącym elementy z różnych krajów Wschodu i Afryki Północnej. Choć jego początki są dość niepewne, uważa się, że wywodzi się z rytuału kultu płodności w starożytnym Egipcie. Kobietom, jako tym, które tworzyły nowe życie, przypisywane były magiczne moce znajdujące swoje odzwierciedlenie w rytualnych tańcach, będących hołdem dla tych mocy.

Podbój muzułmański w Hiszpanii przyczynił się do powstania hipotezy, że taniec brzucha i muzyka arabska wpłynęły znacząco na rodowód flamenco, z powodu mieszania kultury, które były obecne w Andaluzji (Muzułmanów, Cyganów, Żydów, Hiszpanów).

Blas Infante w książce „Pochodzenie flamenco” napisał, że słowo „Flamenco” pochodzi od arabskiego terminu „Felah-Mengus, które razem oznaczają „wędrówki chłopa”.

Taniec ten wymaga synchronizacji ciała, umysłu i duszy, naśladuje naturalne ruchy występujące w przyrodzie, takie jak koliste ruchy, spiralne obroty tułowia, bioder i ramion. Taniec łączący nas z ziemią, z rytmicznymi i płynnymi ruchami, które wyrażają istotę bycia kobietą, łącząc tancerkę z kobiecymi archetypami pierwotnymi.

Istnieją różne style tańca orientalnego. Każdy z nich reprezentowany jest przez różne ruchy podczas tańca i odmienne stroje.

Podczas warsztatów poznamy najważniejsze ruchy w klasycznym tańcu orientalnym, jego historię, ewolucję i korzyści, jakie daje jego wykonywanie.

Warsztaty poprowadzi Sara Galisteo Mesa, tancerka i instruktorka z Cordoby, dla której Danza del Vientre stanowi sposób na na czas wolny i oderwanie od codziennych obowiązków.

Bilety: Wstęp wolny

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.