Czy język polski jest aż tak trudny? – jak nasz język widzą Obcokrajowcy, którzy uczą się języka polskiego, często pytają Polaków o różne zasady dotyczące mówienia po polsku: dlaczego idę do sklepu, ale idę na parking, basen, lodowisko; czytam gazetę, ale słucham muzyki (a nie muzykę); nie lubię soku, i teatru, ale nie lubię kota i psa (nie kotu, piesu); dwa stoły lecz pięć stołów? Dlaczego bocian stoi na łące, a wróbel siedzi na drzewie? Często samym Polakom, choć przecież po polsku mówią bez problemu, trudno znaleźć odpowiedź na te pytania.
Spotkanie ma na celu pokazać osobom mającym kontakt z obcokrajowcami, z jakimi problemami mogą spotkać się w czasie uczenia języka polskiego czy nawet przy okazjonalnej próbie tłumaczenia zawiłości naszego języka.
Spotkanie będzie miało formę warsztatów, w których wezmą udział Polacy zainteresowani problematyką uczenia języka polskiego jako obcego, osoby mające kontakt z obcokrajowcami, jak też cudzoziemcy (Hiszpanie), którzy uczą się naszego języka. Wspólnie zastanowimy się, czy rzeczywiście język polski jest jednym z najtrudniejszych języków świata, a także czy to, co nam – Polakom wydaje się trudne, w rzeczywistości sprawia obcokrajowcom problemy w uczeniu się. Jak uczyć i tłumaczyć, żeby nie zniechęcać, kiedy wyjątek jest naprawdę wyjątkiem i czy zawsze warto szukać regułek językowych.
Warsztaty poprowadzi Konrad Szamryk – absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie w Białymstoku i studiów podyplomowych z glottodydaktyki polonistycznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2008 roku pracownik Instytutu Filologii Polskiej. W roku 2007 w ramach programu Socrates-Erasmus studiował na Uniwersytecie w Daugavpils (Łotwa). W latach 2010–2013 lektor języka polskiego w Fundacji Edukacji i Twórczości (w ramach projektów EVS). Uczył obcokrajowców języka polskiego w Daugavpils, Rydze i Barcelonie. Od 2011 roku prowadzi w ramach Letniej szkoły porównawczej prawa amerykańskiego i europejskiego kursy języka polskiego dla amerykańskich studentów z Michigan State University. Odbył staże naukowe w Wiedniu, Wilnie i Barcelonie. Współtwórca Szkoła Języka i Kultury Polskiej POLLANDO.
26.04.2014 (sobota) godz. 15.30 – Fama – wstęp wolny
Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.