24.04.2015 (piątek) godz. 20.00 – sala kina Forum
Koncert „SEVILLA Y TRIANA” będzie niezwykły przede wszystkim ze względu na osobowość i rangę zaproszonych artystów. Specjalnie na tę okazję z Sewilli przyjadą znakomity tancerz Juan Aguirre, śpiewak Kisko de Alcalá, a także cygańska śpiewaczka z Utrery – Carmen Fernández. Na instrumentach perkusyjnych zagra El Gregorio. Gospodarzami koncertu będą zaś liderzy zespołu LOS PAYOS – tancerka Marta Robles i gitarzysta Arturo „El Polaco”.
Gościnnie wystąpi: Askoa Etxebarrieta Lasheras “La Pulga”
Sewilla to stolica południowej prowincji Hiszpanii – Andaluzji, regionu, w którym narodził się fenomen sztuki flamenco. Triana zaś jest dzielnicą Sewilli, wyróżniającą się niepowtarzalnym charakterem i silnymi lokalnymi tradycjami. Zamieszkiwana niegdyś przez Cyganów, była i jest miejscem przesiąkniętym sztuką flamenco. Do atmosfery tego miejsca, do tamtejszej tradycji muzycznej i tanecznej odwołują się artyści w spektaklu, który zaprezentowany zostanie 24. kwietnia 2015 w sali Kina Forum.
Piątkowy koncert będzie spotkaniem z flamenco puro czyli nurtem tradycyjnym, opierającym się komercjalizacji i modom na stylistyczne fuzje. Wykonywane pieśni i tańce należą do kanonu tej sztuki, artyści zaś interpretują je na swój sposób. Flamenco jest bowiem sztuką niezwykle indywidualną, dającą przestrzeń do improwizacji i głębokiej osobistej ekspresji, ale jednocześnie zatopiona jest w tradycji, która narzuca pewne ramy, ale też i nie przestaje inspirować.
Juan Aguirre (taniec)
Jeden z młodych talentów wybijających się tam, gdzie wybić się najtrudniej, czyli w kolebce tańca flamenco – Sewilli. Od kiedy przybył tam w 2005 roku jako 19-latek, przemierza kolejne stopnie kariery. Ukończył prestiżową szkołę Fundación Cristina Hereen, zauważony przez swoich profesorów, zyskiwał angaże do zespołów tanecznych prowadzonych pod ich kierunkiem. Tańczył więc w grupie maestro Andresa Peñi, Rafaela Campallo i Manueli Carrasco. Na stałe współpracuje z utytułowaną śpiewaczką Rocio Marquez, z którą koncertuje w całej Hiszpanii. Jako solista zdobywał szlify w najlepszych tablaos Sewilli jak El Arenal czy Peña Torres Macarena. W tym roku zdobył 3. nagrodę w Narodowym Konkursie Tańca Flamenco w Ubrique.
KISKO DE ALCALÁ (śpiew)
w swoim pseudonimie artystycznym podkreśla miejsce pochodzenia, bowiem miasteczko Alcalá de Guadaira nieopodal Sewilli zaznaczyło się bardzo wyraźnie w historii flamenco rozwijając styl Soleá, wydając znakomitych śpiewaków, prekursorów tego gatunku. Któż z ogarniętych pasją cante flamenco nie zna nazwiska Joaquín El de la Paula czy też Juan Talega? Quisco jest bardzo mocno osadzony w tej właśnie tradycji. Jego niski, zachrypnięty głos i dojrzałość artystyczna pozwalają mu interpretować pieśni cante jondo w sposób głęboki i przejmujący.
Japonia, Francja, Holandia, Niemcy – to tylko część krajów gdzie publiczność mogła wsłuchiwać się i podziwiać śpiew Kisco. W Hiszpanii można go usłyszeć w najlepszych tablaos tj. Los Gallos, El Arenal (Sewilla), Casa Patas (Madryt) czy El Cordobes (Barcelona).
Carmen Fernández (śpiew)
Artystka pochodzi z miejscowości Utrera, zwanej „miastem śpiewu flamenco”, z cygańskiej rodziny o bardzo silnych tradycjach artystycznych. Śpiewu uczyła się od najmłodszych lat od swoich rodziców oraz krewnych. W 1998 zdecydowała się na profesjonalna karierę śpiewaczki i od tego czasu nieustannie podróżuje po Europie występując z różnymi zespołami, między innymi z grupą Concha Vargas, Jairo Barrul czy Curro Fernandez. Obok występów z dużych zespołach muzyczno-tanecznych ma na swoim koncie liczne recitale solowe na prestiżowych festiwalach flamenco. W 2009 i 2011 roku była półfinalistką najbardziej renomowanego konkursu śpiewu flamenco w ramach festiwalu Cante de la Minas w La Union. Nagrała dwie płyty CD z tradycyjnym repertuarem pieśni flamenco: „Carmen Fernandez & El Rizos” (2003) oraz „Natura” (2005).
Marta Robles (taniec)
Ur. 1976 r. w Warszawie – tancerka, choreograf i doświadczona instruktorka tańca. Flamenco zajmuje się od 1991 roku. Uczennica najznakomitszych tancerzy flamenco, takich jak El Torombo, Alicia Marquez, Adela Campallo, Andres Marin, Pilar Ortega, Manolo Marin i Angeles Gabaldon.
Solistka i współzałożycielka grupy LOS PAYOS, współtwórczyni takich projektów artystycznych, jak trasy koncertowe ARTE FLAMENCO oraz cykl koncertowy Peña Flamenca TRIANA, w których występuje u boku uznanych artystów z Andaluzji. Oba te projekty zyskały patronat i wsparcie organizacyjne od Instytutu Cervantesa przy Ambasadzie Hiszpańskiej.
Marta ma na swoim koncie liczne występy z różnymi hiszpańskimi artystami, wśród których były takie gwiazdy jak mistrz El Torombo (Flamenco Festival Dusseldorf 2006), Paco Javier Jimeno (Jimena de la Frontera, Andaluzja, 2006) czy Andres Peña (Arte Flamenco 2005). Od 2004 roku prowadzi renomowaną Szkołę Tańca Flamenco TRIANA w Warszawie oraz stale współpracuje z licznymi szkołami flamenco w różnych miastach Polski, Niemiec i Austrii, prowadząc warsztaty i kursy intensywne.
Arturo „El Polaco” (gitara flamenco, kierownictwo artystyczne)
Gitarzysta flamenco i specjalista w dziedzinie rytmu, żywa encyklopedia wiedzy o flamenco, wielbiciel i miłośnik tego gatunku sztuki, znany i ceniony solista – akompaniator. Od lat 90-tych występuje na scenie z tradycyjnym repertuarem flamenco, akompaniując znakomitym śpiewakom i tancerzom z Hiszpanii i innych krajów (m.in. Jeromo Segura, Paco del Pozo, Rocio Bazán, José Angel Carmona, Angeles Gabaldón, El Oruco).
Jest wpółtwórcą i pedagogiem najlepszej w kraju Szkoły Tańca Flamenco „TRIANA”, kierownikiem artystycznym grupy „Compañía Flamenca LOS PAYOS” i projektu „Peña Flamenca TRIANA”.
Współpracował przy tworzeniu oprawy muzycznej do licznych programów telewizyjnych i spektakli teatralnych. Ma na swoim koncie występy z Korą, grupą Maanam, Antoniną Krzysztoń i Jose Torresem.
Koncertuje w całej Europie wraz z wybitnym wiolonczelistą klasycznym Ramonem Jaffe. Jest współzałożycielem Szkoły Tańca Flamenco TRIANA, w której prowadzi zajęcia z rytmu, historii i teorii flamenco oraz gry na gitarze flamenco i cajón.
Dużym powodzeniem cieszy się jego cykl wykładów „Flamencomania”, które prowadzi w Instytucie Cervantesa w Warszawie.
Askoa Etxebarrieta Lasheras (zobacz stronę www)
Askoa Etxebarrieta Lasheras, La Pulga, rozpoczęła naukę baletu w wieku czterech lat. Należała do pierwszej generacji studentów, którzy wzięli udział w zajęciach tanecznych w Escuela de Música Jesús Guridi, prowadzonej przez Carmelo Bernaola. Po studiach baletu klasycznego w Vitoria – Gasteiz, ukończyła kursy w Solange Leforta w Bilbao i w Madrycie w szkole Victor Ullate.
La Pulga odkryła flamenco dzięki ogromnej ilości warsztatów, które pozwoliły jej odnaleźć magicznego ducha tego tańca. Z rozpędu i wytrwałości, które zawsze ją charakteryzowały, przeniosła się do Granady, a następnie do Sewilli, gdzie postanowiła odnaleźć źródła flamenco, uczestnicząc w kursach flamenco prowadzonych przez znanych artystów (Isabel Bayon, Farruquito, Juana Amaya i innych).
Po ponad dziesięciu latach, Askoa, La PULGA, odnalazła swój własny, niepowtarzalny styl w technice i dźwięku, które stały się wyrazem tego niepowtarzalnego uczucia, jakim jest taniec.
Obecnie Askoa wciąż doskonali się w Madrycie i Sewilli, daje koncerty m.in. wraz z baskijskimi grupami Berriketan, Adabegi, La PULGA y Compañía. W Polsce zawita po raz pierwszy.