05.04.2019 (piątek) godz. 17.00 – STREET ART TWORZY MIASTO – KONFERENCJA MSAP/URBAN FORMS – Restauracja Kawelin

img_4391

Chciałoby się zapytać, skąd pomysł, by podczas Dni Hiszpańskich zorganizować konferencję na temat street art’u?

Otóż Dni Hiszpańskie opierają się na trzech filarach: sztuka, kulinaria i podróże. Elementem spajającym te trzy obszary jest oczywiście język hiszpański. Street art jest bez cienia wątpliwości sztuką i współczesną formą ekspresji artystycznej. Zrodziła się z buntowniczego wandalizmu graffiti kilkadziesiąt(!) lat temu, urozmaicającego ciemniejsze zaułki dworców, pociągi oraz przejścia podziemne, by dziś z powodzeniem zdobywać coraz bardziej reprezentacyjne miejsca w przestrzeni miejskiej i szturmem opanować rozświetlone blaskiem reflektorów muzea i galerie. Street art tour jest wciąż całkiem oryginalnym pomysłem na zwiedzanie miast, na poznawanie artystów oraz ich twórczości.

Nawiązaliśmy współpracę z Madrid Street Art Project, a nasz ulubiony artysta Okuda San Miguel doprowadził nas do Łodzi, gdzie prężnie i skutecznie działa Fundacja Urban Forms.

Zaproszeni goście: Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms, Rocío Domínguez Herráez z Madrid Street Art Project (MSAP), Diana Prieto Martín (MSAP), Guillermo de la Madrid Heitzmann (MSAP) i Fernando Escribano Bellido (MSAP) oraz Anna Kraśnicka z Białystok Subiektywnie.

Podczas konferencji spróbujemy odpowiedzieć, w jaki sposób street art wpływa na przestrzeń miejską, poznamy doświadczenia organizacji z Madrytu i Łodzi, a także spróbujemy się zastanowić, czy street art jest jedynie formą artystycznej ekspresji, czy też powinien nieść za sobą jakiś ideologiczny, społeczny, filozoficzny, religijny lub polityczny przekaz. Jeśli tak, to kto o tym przekazie powinien decydować?

okuda

Weź udział w grze ulicznej z Białystok Subiektywnie i Madrid Street Art Project

Weź udział w warsztatach z Madrid Street Art Project

Zwiedzanie zaułków miast z perspektywy sztuki ulicznej jest ciekawą alternatywą lub uzupełnieniem tradycyjnej turystyki miejskiej.

FUNDACJA URBAN FORMS

Fundacja Urban Forms założona 2008 roku w Łodzi zajmuje się szeroko pojętą sztuką miejską. Cele, którymi są promocja sztuki miejskiej i doprowadzanie do zmiany społecznej za pomocą sztuki realizują poprzez organizowanie wydarzeń artystycznych w przestrzeni publicznej, działalność edukacyjną, wydawniczą i badawczą, wspieranie artystów oraz tworzenie lobby podmiotów odpowiedzialnych za kształt przestrzeni publicznej i działających w tej przestrzeni. Kluczowy projekt fundacji to Galeria Urban Forms, czyli umieszczanie murali – wielkoformatowych obrazów – na ścianach budynków w przestrzeni publicznej Łodzi. Dziś Galeria liczy ponad 80 murali i mniejszych obiektów stworzonych przez uznanych artystów i utalentowanych debiutantów z całego świata. Fundacja działa na terenie całego kraju, i za granicą, a od 2013 roku związana jest z Gdańskiem, realizując w tym mieście projekt pod wspólną nazwą „Gdańskie Fasady OdNowa” współfinansowany przez Urząd Miasta Gdańska. W 2014 i 2015 roku zasoby Galerii Urban Forms oraz projektu Ogarna 2.0 i Nowa Szeroka (realizowane w ramach projektu Gdańskie Fasady OdNowa) zostały udostępnione przez Google Cultural Institute w ramach Google Street Art Project, a projekt Ogarna 2.0 został uznany przez Tygodnik Polityka za jedno z 10 najważniejszych wydarzeń z kręgu sztuk wizualnych w 2014 roku.
Działalność Fundacji Urban Forms w latach 2008 – 2018 na rzecz upowszechniania kultury miejskiej w Łodzi oraz propagowanie jej w różnorodnych środowiskach w Polsce i zagranicą zyskały godną podkreślenia jakość i wydźwięk środowiskowy, medialny i społeczny.

img_3027

Dzięki działalności Fundacji Urban Forms Łódź zaczęła być postrzegana, jako miasto murali i dziś jest znana z tego na całym świecie. Murale stały się niekwestionowaną marką miasta, do Łodzi przyjeżdżają ludzie z całego świata, aby w realu poznać te wielkoformatowe dzieła, a do Fundacji Urban Forms za pośrednictwem Internetu zgłaszają się niemal codziennie artyści, którzy chcieliby nawiązać współpracę i namalować w Łodzi mural.

MADRID STREET ART PROJECT

img_4580

Madrid Street Art Project (MSAP) to niezależne stowarzyszenie ludzi z siedzibą w Madrycie, które organizuje, tworzy i produkuje projekty oraz działania związane ze sztuką miejską w celu promocji, rozpowszechniania i wspierania sztuki w przestrzeni publicznej, a także jej twórców. MSAP została założona w październiku 2012 r. przez Guillermo de la Madrid i Dianę Prieto. MSAP rozwija swoją działalność zataczając coraz szersze kręgi zarówno na terenie Hiszpanii, jak i za granicą. W celu archiwizacji i utrwalenia wszelkich przejawów sztuki miejskiej, MSAP prowadzi dedykowane profile społecznościowe i stronę internetową, gdzie w sposób wyczerpujący dokumentowane i rozpowszechniane są działania artystów początkujących i tych bardziej uznanych, działających legalnie i tych anonimowych.
Celem MSAP jest przyczynianie się do tworzenia sztuki w przestrzeni publicznej, aby zachęcić mieszkańców do cieszenia się sztuką miejską i wspierania jej twórców.

Podczas Dni Hiszpańskich mieliśmy okazję dwukrotnie gościć przedstawicieli MSAP. W 2016 roku z doskonałą prezentację Guillermo de la Madrid oraz E1000, który zrealizował warsztaty street art z uczniami Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Białymstoku oraz w 2017 roku przyjechała do nas Rocío Domínguez – odpowiedzialna w stowarzyszeniu za realizację projektów skierowanych do młodzieży. Podczas prezentacji zaprezentowane zostały w formie wizualnej działania różnych artystów na przestrzeni dekad, zmieniających przestrzeń publiczną, biorących udział w festiwalach oraz innych inicjatywach związanych ze sztuką uliczną w różnych częściach świata, nie wyłączając Polski.

img_4572

Wstęp bezpłatny

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.