05.04.2019 (piątek) godz. 20.00 „To ja jestem surrealizmem” spotkanie z Salvadorem Dalí – Joanna Sienkiewicz – wstęp bezpłatny – Restauracja Kawelin.

img_8381

Salvador Dalí nie zostawia nikogo obojętnym wobec swojego życia i twórczości. Jeden z najbardziej znanych i oryginalnych współczesnych artystów hiszpańskich zwykł mawiać, że nie bierze narkotyków, bo sam jest narkotykiem. Urodzony w małej miejscowości Figueres w Katalonii, od dziecka przejawiający artystyczny talent. Był z niego człowiek niezwykle ekscentryczny i przekonany o własnym talencie.  Wyrzucony z Akademii Sztuk Pięknych w Madrycie tylko dlatego, że odmówił odpowiedzi egzaminatorowi, uważając go za słabiej przygotowanego od siebie. Jego surrealistyczne dzieła pozwalają się lepiej zrozumieć, jeśli się odwiedzi miejsca związane z tym niezwykłym artystą. Figueres, Cadaqués i Púbol, to złoty trójkąt pomiędzy narodzinami, twórczością i ukochaną żoną Galą.

img_8400

Joanna Maria Sienkiewicz po raz kolejny wcieli się w rolę artysty i w pierwszej osobie będzie opowiadać o jego życiu i twórczości. Ten dydaktyczny eksperyment, performance był już z powodzeniem realizowany w poprzednich latach, dzięki czemu mogliśmy lepiej poznać takie ikony hiszpańskojęzycznej sztuki, jak Velazquez, Picasso, czy Botero. Czas przyszedł zaprezentować największą ikonę współczesnego świata sztuki.

 

Zapraszamy w surrealistyczną podróż do świata sztuki, gdzie nie są tworzone rzeczy nowe, wcześniej nie istniejące. Po prostu niwelowane są różnice pomiędzy rzeczami istniejącymi, jak o swoim malarstwie mawiał Salvador Dalí.

img_8399

Wstęp bezpłatny.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.