QUIERO FLAMENCO – to niezwykły międzynarodowy projekt, w którym spotykają się Hiszpanie i Polacy po to, by razem podróżować po muzycznej krainie Andaluzji. Dzielą ich kilometry, łączy zaś pasja, wrażliwość, talent i miłość do flamenco, któremu poświęcają całe życie. Magiczne spotkanie, niezapomniane widowisko, muzyka, która dociera do samego serca. Charyzmatyczna osobowość połączona z bezsprzecznym światowym talentem gitarowym w osobie Carlosa Piñany, przenikliwy, głęboki i finezyjny głos niezwykle utalentowanego i doświadczonego śpiewaka Estebana Murillo, solowe tańce Federico Ordoñeza – niezwykłej klasy wszechstronnego tancerza oraz Agaty Teodorczyk – jednej z najlepszych tancerek flamenco w Polsce, a także pełen emocji i napięcia duet taneczny – pierwszy taki duet w Polsce. A wszystko dodatkowo przy akompaniamencie rytmicznym Miguela Orengo na cajonie.

Carlos Piñana, North Czech Philharmonic Teplice, El cuidado de una esencia

SPEKTAKL QUIERO FLAMENCO TO MUZYCZNA I TANECZNA PODRÓŻ PO HISZPANII (I NIE TYLKO) PODCZAS KTÓREJ ODWIEDZIMY: Galicję – północny region Hiszpanii, z którego wywodzi się farruca – silny męski taniec, o pięknych czystych liniach oraz niezwykle dynamicznych stepach; Kadyks – portowe piękne południowe miasto, z którego wywodzi się alegría – żywy, lekki, kokieteryjny i bardzo dynamiczny styl traktujący o radościach życia, dający możliwość popisu wirtuozerii gitarzyście; Jerez – znane z pysznych win oraz pięknych koni, z którego pochodzi ludowe improwizowane flamenco podczas fiest i styl bulería; Sevillę – jedno z najpiękniejszych miast Andaluzji, z którego wywodzi się styl siguiriya, który jest głęboką pieśnią, skargą na okrucieństwo losu. Taniec w stylu siguiriya jest surowy, stanowczy, oszczędny i pełen napięcia; Trianę – dzielnicę Sevilli zamieszkiwaną kiedyś wyłącznie przez cyganów i zwaną kolebką flamenco, z której wywodzi się solea – jeden z najstarszych i najgłębszych stylów flamenco zwany królową flamenco tańczone wyłącznie przez bardzo doświadczonych tancerzy. Solea ma bardzo wolny rytm, przenikliwy zawodzący śpiew i traktuje o najtrudniejszych odsłonach człowieczeństwa.

Federico Ordoñez

Zobaczymy również zmysłowe tiento nieco lżejszy w wymowie styl, niezwykle kobiecy, traktujący najczęściej o nieszczęśliwej miłości, w którym miękkie, gęste linie przeplatają się ze stepowanymi akcentami. Podczas podróży odwiedzimy także… Kubę, albowiem wraz z emigrantami hiszpańskimi, również flamenco wybrało się w podróż na Kubę. Pokochane przez mieszkańców wyspy, uległo wpływom muzyki latynoamerykańskiej i powróciło w odmienionej formie. Guajira swoim brzmieniem i harmoniami zabiera nas do Hawany, gdzie opowiada o małych szczęściach i beztroskim życiu.

25.04.2014 (piątek) godz. 20.00 – Forum – bilety 30 zł przedsprzedaż/40 zł w dzień koncertu.

Bilety już dostępne w kasie kina Forum w godz. 14.00 – 21.00. Tel: 85 746 13 20

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.