06.04.2019 (sobota) godz. 12.00 – Poznajemy techniki street art – warsztaty z MSAP – Restauracja Kawelin – wstęp 14,99 zł

img_5726

Nasi przyjaciele z Madrid Street Art Project zapraszają na praktyczne warsztaty z tworzenia street artu, z wycinania szablonów, projektowania i osadzania artystycznej ekspresji w miejskiej przestrzeni. Nasi prowadzący to społeczni koordynatorzy i artyści, którzy przeprowadzili już kilkadziesiąt podobnych warsztatów w swoim macierzystym Madrycie, gdzie sztuka uliczna nabiera coraz większego znaczenia nie tylko w ocenie przez jej entuzjastów, ale też włodarzy miejskich, dla których street art staje się doskonałym sposobem na rewitalizację starych dzielnic, wzrost turystyki i zaangażowanie społeczne mieszkańców. Podczas warsztatów wraz z artystami, opracowywane są różne tematy związane ze sztuką miejską zarówno z punktu widzenia krytyki, jak i refleksji.

img_5723

Czy street art jest sztuką, czy wandalizmem? Czy street art musi się odnosić do otoczenia i miasta, w którym powstaje, czy może być uniwersalny? Czy można wpływać ostateczny kształt i wymowę dzieła?

img_4361

MADRID STREET ART PROJECT

img_4580

Madrid Street Art Project (MSAP) to niezależne stowarzyszenie ludzi z siedzibą w Madrycie, które organizuje, tworzy i produkuje projekty oraz działania związane ze sztuką miejską w celu promocji, rozpowszechniania i wspierania sztuki w przestrzeni publicznej, a także jej twórców. MSAP została założona w październiku 2012 r. przez Guillermo de la Madrid i Dianę Prieto. MSAP rozwija swoją działalność zataczając coraz szersze kręgi zarówno na terenie Hiszpanii, jak i za granicą. W celu archiwizacji i utrwalenia wszelkich przejawów sztuki miejskiej, MSAP prowadzi dedykowane profile społecznościowe i stronę internetową, gdzie w sposób wyczerpujący dokumentowane i rozpowszechniane są działania artystów początkujących i tych bardziej uznanych, działających legalnie i tych anonimowych.
Celem MSAP jest przyczynianie się do tworzenia sztuki w przestrzeni publicznej, aby zachęcić mieszkańców do cieszenia się sztuką miejską i wspierania jej twórców.

Podczas Dni Hiszpańskich mieliśmy okazję dwukrotnie gościć przedstawicieli MSAP. W 2016 roku z doskonałą prezentację Guillermo de la Madrid oraz E1000, który zrealizował warsztaty street art z uczniami Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Białymstoku oraz w 2017 roku przyjechała do nas Rocío Domínguez – odpowiedzialna w stowarzyszeniu za realizację projektów skierowanych do młodzieży. Podczas prezentacji zaprezentowane zostały w formie wizualnej działania różnych artystów na przestrzeni dekad, zmieniających przestrzeń publiczną, biorących udział w festiwalach oraz innych inicjatywach związanych ze sztuką uliczną w różnych częściach świata, nie wyłączając Polski.

Wstęp płatny 14,99 zł. Bilety wyprzedane

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.