12.09.2020 (sobota) godz. 18.00 – “Za górami….Ongi etorri Euskai Herrira”. Kraj Basków – opowieść podróżnicza – Jolanta Sawicka – Restauracja Kawelin – wstęp wolny

Za górami, za lasami, za gęstymi chmurami, za tajemniczym językiem, w krótkich przerwach między lambrua a txirimiri, istnieje sobie cudowny kraj. Dotrzeć tam można drogą lądową, morską i powietrzną, czyli w sumie jak wszędzie w XXI wieku. Z tą różnicą, że tam nie jest jak wszędzie. Tam jest nieporównywalnie. Jedyny region, który nazywa się krajem. Rozciągnięty między Hiszpanię a Francję zachwyca pod każdym względem. Magia i mity płynnie łączą się z codzienną pracą i pragmatyzmem. Etxe, txoko, pintxo, txakoli, ardoa, pelota, txalaparta, jolasti y kuadrilla. W nieskończoność można wymieniać słowa, których znaczenie odzwierciedla trudną historię, niezwykłą kulturę oraz nietuzinkowych ludzi. Półgodzinna opowieść o miejscu, w którym wystarczy raz być, aby już nigdy nie móc go opuścić, to zdecydowanie za mało. Z drugiej jednak strony to też za dużo, ponieważ to miejsce zdecydowanie lepiej doświadczać, niż o nim mówić. Serdecznie zapraszamy na opowieść o Kraju Basków.

img_6269

Euskal Autonomia Erkidegoa – Comunidad Autónoma Vasca potocznie nazywana País Vasco (Kraj Basków), a przez jej mieszkańców Euskadi. Wspólnota autonomiczna Hiszpanii położona na północy kraju ze stolicą w Vitorii. Terytorium tej “autonomicznej wspólnoty na terenie państwa hiszpańskiego”, stanowią trzy prowincje Alava, Guipuzcoa i Vizcaya. Językiem urzędowym, oprócz castellano, jest baskijski (euskara).

Za sprawą Jolanty, odkryjemy piękno tego niezwykłego zakątka Hiszpanii. Poznamy jego przyrodę, kuchnie, atrakcje. Spróbujemy wspólnie rozszyfrować zagadki baskijskiej duszy.

Wstęp bezpłatny. Wymagana rejestracja: TUTAJ

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.