20.04.2018 (piątek) godz. 18.00 – Prezentacja: Święto LAS FALLAS w Walencji – Grzegorz Sienkiewicz – Fama.

Święto „Las Fallas” jest tradycyjnym świętem odbywającym się w dniach 15 – 19 marca w Walencji w Hiszpanii. W ten dosyć specyficzny sposób od XVI wieku mieszkańcy Walencji żegnają zimę i świętują imieniny cieśli św. Józefa, budując wielkie konstrukcje z drewna i paląc je w centrum miasta. Tym spektakularnym pokazom pirotechnicznym towarzyszą prezentacje tradycyjnych strojów, przemarsze orkiestr i pokazy jazdy konnej. Wszystko w atmosferze rywalizacji pomiędzy poszczególnymi dzielnicami, bo tylko jedna może być królową wśród dorosłych i jedna wśród dziewczęcych piękności. Fallera, bo to o niej mowa, przygotowuje się cały rok do tego konkursu piękności, szyjąc niezwykle bogato zdobioną suknię, dzięki której cała dzielnica ma szansę przez cały następny rok cieszyć się z zaszczytnego tytułu.
Hiszpanie potrafili lokalne religijne święto przekształcić w niezwykle widowiskowe przedsięwzięcie kulturalne i turystyczne, które każdego roku przyciąga do Walencji wiele setek tysięcy ludzi z całego świata, paraliżując ruch miasta na niemal cały tydzień. Ukoronowaniem tego, z żelazną konsekwencją realizowanego, wysiłku stało się wpisanie Las Fallas w 2016 roku na listę światowego dziedzictwa UNCESCO.

FALLES DE VALÈNCIA PATRIMONI DE LA HUMANITAT

265-4789986

Monuments. Zdjęcia otrzymane dzięki uprzejmości Agència Valenciana del Turisme. Unidad de Promoción

Święto Las Fallas w Polsce wciąż jest stosunkowo mało znane, przynajmniej w porównaniu do takich szlagierów, jak Semana Santa, czy SanFermines. Postanowiliśmy więc skorzystać z okazji i spróbować przybliżyć to święto uczestnikom Dni Hiszpańskich w Białymstoku. Tuż po warsztatach kulinarnych poświęconych chufas pochodzących z Walencji, spotkamy się na prezentacji lokalnej tradycji, która przerodziła się w doskonale prosperujące przedsięwzięcie turystyczne.