Dzień: 05.12.2014 (sobota), godz.11:00, Miejsce: Gran Vía, ul. Lipowa 6, I piętro, wstęp wolny

Jeśli znajdziemy się w wenezuelskiej kuchni, z łatwością zauważymy podobieństwa niektórych dań do dań kuchni polskiej. W Wenezueli mamy empanadas, które mogą kojarzyć się Polakom z pierogami, a także arepas, które Wenezuelczycy jedzą jak Polacy bułkę, tyle że zrobione są one z mąki kukurydzianej i podawane prosto z patelni. Oglądając wenezuelskie filmy możemy także zauważyć cechy wspólne, ponieważ oba kina często prezentują treści społeczne. Takim filmem jest np. Hija de puta, historia córki prostytutki zmuszonej przez sytuację do dorosłego życia. Poczucie humoru też łączy Polaków i Wenezuelczyków, dla fanów komedii mamy film La Conclusión de Quevedo, zabawną historię dwóch mężczyzn i ich miłosnych perypetii. Dla kinomanów lubiących niezwykłe historie przygotowaliśmy filmy: Tuya, o stale powracającym tajemniczym pudełku, które mocno mąci w głowie bohaterowi oraz Flamingo – muzyczną animację pełną magicznych postaci. Młodzi widzowie też znajdą coś dla siebie. La hora señalada pokaże im sytuację szkolną rówieśnika, z którą zapewne mogą się utożsamiać. Tak znakomitego zestawu obrazów i smaków będziecie mogli skosztować wyłącznie podczas Wenezuelskiego Śniadania Filmowego!

Program:

Tuya, dir./reż. Iván Mazza, Wenezuela/Urugwaj, 29’

La Conclusión de Quevedo, dir./reż. Alejandro Hernández-Vera, Wenezuela, 11’

La Hora Señalada, dir./reż. Iván Mazza, Wenezuela, 13’27”

Hija de Puta, dir./reż. Alexandra Bas, Wenezuela, 13’15”

La Vida Boheme – Flamingo, Wenezuela, 5’11”

Gośćmi pokazu będą Pierwszy Sekretarz Boliwariańskiej Republiki Wenezueli w Polsce, Pan Dimas Alvarenga Guerra i kurator pokazu Victor Quero.

Impreza zorganizowana ze wsparciem: Ambasady Boliwariańskiej Republiki Wenezueli.

ŻUBROFFKA – święto krótkiego filmu

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA świętuje w tym roku swoje 10-lecie! Jubileuszowa edycja Festiwalu odbędzie się od 2 do 6 grudnia w Białymstoku i na Podlasiu.

ŻUBROFFKA od lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem – jest wydarzeniem, w ramach którego spotyka się energia wszystkich stron świata. Selekcjonerzy wybierają zwykle około 100 najciekawszych filmów (spośród ponad tysiąca!) do siedmiu konkursów. Przygotowywane są także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W tym roku, w ciągu pięciu dni widzowie będą mogli zobaczyć łącznie ponad 250 krótkich filmów!

Jury ocenia filmy w trzech konkursach krajowych (Amatorzy, Studenci, Niezależni), dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) oraz dwóch ogólnoświatowych (Kids, Music video). Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyznawane są nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę. Publiczność również przyznaje swoją nagrodę – Dzikiego Żubra.

www.zubroffka.pl

 

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”

Współorganizator: Gran Vía Centrum Języka i Kultury Hiszpańskiej