Volando voy DÍA 2

DÍA 2

img_6838

Jak każdy lud na ziemi, Cyganie mają swoją historię i pochodzenie. Dawno temu opuścili swoje domy i wyjechali do innych krajów, aż dotarli do Hiszpanii, gdzie osiedlili się w Andaluzji.

Mimo trudności w całej swojej historii Cyganie zachowali swoje tradycje i zwyczaje, a dzięki współistnieniu Cyganów i nie-Cyganów obie kultury wzajemnie się wzbogacają.

Dla Cyganów rodzina jest bardzo ważna, ponieważ opiera się na niej większość wartości Cyganów. Cygańska rodzina składa się z grupy ludzi, którzy uważają się za potomków wspólnego przodka. Cyganie zorganizowani są według płci i wieku (mężczyźni mają większą władzę niż kobiety, a starsi mężczyźni więcej niż młodzi ludzie).

Najważniejszymi cechami Cyganów, które pozostają do dziś, pomimo zachodzących z pokolenie na pokolenie zmian, są:

  • Świadomość posiadania wspólnego pochodzenia.
  • Uznanie i duma z bycia Cyganem.
  • Identyfikacja jako grupa.
  • Każda grupa ma swój dialekt.

Kultura cygańska ma swoje własne tradycje, takie jak: ceremonie (m.in. narodziny dziecka, chrzest, wesele, pogrzeb) i flamenco, które jest przede wszystkim sztuką życia. To ich sposób na życie, jego odczuwanie i dzielenie się z bliskimi. To sztuka cieszenia się muzyką i relacjami społecznymi.

img_6836
VOLANDO DÍA 2

HISTORIA

1. Znaczenie słowa GITANO
2. Skąd pochodzą Cyganie?
3. Ile czasu zajęło Cyganom dotarcie do Hiszpanii?
4. Jak się mówi na osoby, które nie są Cyganami?

KULTURA

5. Zadanie praktyczne. Przeczytaj dokładnie:
Cyganie są rozproszeni po całym świecie, ale łączy ich wspólne pochodzenie, a język przez stulecia był tego najlepszym świadectwem. Językiem Cyganów jest romski, który jest jednym z najstarszych języków na świecie. Cyganie hiszpańscy używają Caló, który jest dialektem romskiego.
Przez kilka wieków używanie Caló było zabronione przez hiszpańskich królów i dyktatora Franco. Obecnie jest utrzymywany w bardzo niedoskonały sposób i tylko najstarsi Cyganie wiedzą coś o Caló, młodzi ludzie potrafią przywołać kilka słów, a dzieci nie znają prawie żadnego wyrazu.

My w naszej zabawie postaramy się utrzymać Caló przy życiu i zaktywizować nasz mózg do działania.
Do podanej niżej listy słów w języku hiszpańskim dopasuj odpowiednie słowa w języku Caló ze słownika znajdującego się poniżej. Następnie nagraj liczenie do dziesięciu oraz podstawowe zwroty w języku Caló, a plik załaduj za pomocą narzędzia poniżej.

język caló
Mini słownik caló:
język caló
Plik
Maksymalny rozmiar pliku: 516MB
Kadyks
Kadyks, Hiszpania. fot. Javier Caravaca
6. W Andaluzji, w specyficznych obszarach działalności artystycznej trudno jest odróżnić, co jest andaluzyjskie, a co cygańskie. W sztuce flamenco w największym stopniu manifestuje się połączenie elementów cygańskich i nie cygańskich definiujących dziedzictwo kulturalne Andaluzji. Oficjalna strona Junta de Andalucia udostępnia wyszukiwarkę, w której znaleźć można wszystkich artystów flamenco pochodzących z tego regionu: Junta de Andalucia . ¿Czy możesz wskazać 10 artystów widocznych poniżej w chmurze słów?
chmura słów
7. W najbardziej zamierzchłych początkach flamenco jedynym akompaniamentem śpiewu i tańca było klaskanie. Przez kolejne stulecia dołączano kolejne instrumenty, a taniec i śpiew ewoluował wykształcając specyficzne style, różniące się rytmem i środkami wyrazu, zwane "palos". Całkiem sporym wyzwaniem byłoby sklasyfikowanie wszystkich stylów flamenco, jednak najczęściej pojawiającym się podziałem jest podział flamenco na grupy: jondo i festero.
cytat
Na początek naszej przygody z flamenco, najłatwiej będzie pogrupować style na "smutne" i "wesołe". Zaproponuj nam swój podział!
tabelka

Twoje dane

Sending