Volando voy DÍA 3

DÍA 3

rosalia

Rosalía w Polsce podczas Open’er Festival. Rok 2019. Fot. Joanna Sienkiewicz

Przez stulecia flamenco miało wielu wielkich artystów, którzy promowali i rozwijali tę sztukę, aż stała się czystym arcydziełem.

Tradycyjna wersja flamenco zawsze się angażuje, ale obecnie słychać coraz więcej nowych wersji tego gatunku muzycznego. Artyści tacy, jak Rosalía czy Mala Rodriguez eksperymentują z muzyką, ale jednocześnie otrzymują wiele krytyki.

VOLANDO DÍA 3
cytat
rosalia
2. Koncert flamenco to zdecydowanie ta atrakcja, na którą chętnie się wybieramy będąc w Hiszpanii lub podczas Dni Hiszpańskich w Białymstoku. Bez względu na miejsce koncertu, zasady zachowania są sztywne i niezmienne. W poniższym zestawieniu zaznacz prawidłowe odpowiedzi:
=flamenco
a. Zachowaj ciszę, gdy zaczyna grać gitara. To pierwszy dźwięk, który antycypuje przedstawienie.
b. Nie wchodź na koncert w trakcie utworu. Przerwałbyś koncentrację i spłoszyłbyś ducha „duende”. Poczekaj na zakończenie solówki.
c. Nie czekaj, aż oklaski lub zmiana artysty pozwolą ci się poruszyć lub opuścić salę. Artyści flamenco uwielbiają hałas i gwarę.
d. Muzyka, jedzenie i picie, to najlepsi przyjaciele. Śmiało możesz jeść i pić podczas każdego koncertu.
e. Lepiej jest wykrzyczeć “¡Olé!” niż klaskać.
f. Klaszcz między utworami, nawet jeśli gitara wciąż gra. Artyści kochają te emocje płynące z publiczności.
g. Podczas tańca poczekaj, aż układ naprawdę się skończy i artysta delikatnie oddali się lub zejdzie na dalszy plan. Czasami dramat choreografii prowadzi do zatrzymania, krótkiego wyciszenia utworu, aby za chwilę wznowić taniec. Po prostu poczekaj.
h. Jeśli wrażenia artystyczne naprawdę cię poruszą, klaszcz! Zrób to zanim zrobią to inni „bardziej kompetentni”. Krzyknąć "Olé" zawsze wypada!
i. Jeśli chcesz dołączyć do publiczności klaszcząc, postaraj się dotrzymać rytm osoby śpiewającej. Naśladuj to, co robią inni, bowiem nowicjusza można w mig rozpoznać.
j. Otwórz szeroko oczy i uszy na kulturę flamenco. Po prostu ciesz się sztuką.
3. Skoro znasz już artystów flamenco i zasady zachowania na przedstawieniach, to czas na jeszcze jedną atrakcję. Aby obudzić w sobie ducha “duende”, spróbujemy podstaw rytmu. Rytm flamenco jest bardzo typowy i charakterystyczny, a nawet charakterny – liczony jest na 12.
rytm flamenco
Bardzo pomocnym i obrazowym przykładem na rozumienie el compás na 12 jest el reloj flamenco (zegar flamenco). Rytm płynie w powtarzanych cyklach, tak jak wskazówki zegara stale wyznaczają te same godziny. Mocne akcenty (zawsze) wypadają na cyfry (godziny): 12, 3, 6, 8, 10. Różnica między stylami flamenco, jak alegrías, soleáres, czy siguiriyas polega na tym, że rozliczenie zaczyna się od "innej godziny" oraz odmiennie eksponowane są wybrane akcenty "zegara".
Najczęściej los palos flamencos al 12 zaczynają się od akcentu na 12 lub 1. Są również takie liczone od akcentu na 8 lub rozliczenie na 6 (w obrębie tej samej 12). Szóstkowy sposób rozliczenia nawiązuje do wcześniejszego, bardziej pierwotnego i prostego "myślenia" o compás. Często używany nadal, ponieważ bardzo dobrze oddaje pulsujący charakter utworu, jak np. w bulerías. Teraz kolej na Ciebie 😉 Spróbujesz wyklaskać rytm i wysłać go nam w pliku poniżej?
Plik
Maksymalny rozmiar pliku: 516MB

Twoje dane

Sending