ŻUBROFFKA w Gran Vía Centrum Języka i Kultury Hiszpańskiej

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA –  od ponad dekady buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, dzięki czemu w Białymstoku i na Podlasiu spotyka się twórcza energia z całego świata. Tegoroczna, 12. edycja imprezy odbędzie się od 6 do 12 grudnia.

W 2017 roku, do ośmiu konkursów selekcjonerzy wybrali 125 najciekawszych filmów (spośród prawie dwóch tysięcy!). Jak zwykle, w programie znajdą się także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W ciągu pięciu dni widzowie obejrzą łącznie prawie 300 krótkich filmów, na pokaz których – jak zawsze – wstęp jest bezpłatny.
Od lat Festiwal gości w zaprzyjaźnionych instytucjach i placówkach kultury, w galeriach, liceach, na uczelniach, klubie i w szkole językowej. W tym roku krótkie kino z całego świata pojawi się w aż 11 podlaskich miejscowościach!
ŻUBROFFKA to mądre filmy, niepowtarzalne spotkania z twórcami, warsztaty, panele dyskusyjne, energetyczne koncerty i interesujące wystawy.

Pokaz w Gran Vía Centrum Języka i Kultury Hiszpańskiej

Argentyńskie śniadanie to oda do wypieków, kawy z mlekiem, yerba mate i karmelowego dulce de leche. Bez względu na porę roku, nasz napar bardziej zależy od miejsca, w którym go spożywamy niż od pogody. Bary oferują głównie kawę z mlekiem i rogalikami lub tosty z marmoladą, ale w domu i pracy najczęściej parzymy yerba mate, którą dzielimy się z rodziną i przyjaciółmi. To nasz napój narodowy – idealny partner pomagający przetrawić nasze pyszne acz kaloryczne wypieki ze słodkiego lub słonego ciasta, nadzianego różnymi składnikami. Każde ciasto ma swoją historię. Od trzech stuleci noszą one te same ironiczne nazwy, które piekarze – w większości anarchizujący imigranci z Europy – nadali im, czyniąc aluzje do władz religijnych, wojskowych i policji. „Westchnienie zakonnicy”, „jajka brata zakonnego” i „bomby” to smażone okrągłe ciastko nadziewane kremem dulce de leche; „strażnicy” to croissanty, czasami z kremem i dżemem z pigwy; „armatki” to rożki wypełnione dulce de leche i posypane cukrem. To tylko kilka przykładów argentyńskiego mącznego szaleństwa w towarzystwie jego wiernej kompanki yerby!

Kuratorka/Curator: Constanza Tagliaferri

Program:

Centaur/Centauro, Nicolás Suarez, 2016, 14’
Mandarin Diamond/Diamante Mandarín, Juan Martín Hsu, 2015, 17’40”
Luminaris, Juan Pablo Zaramella, 2011, 6’20”
Three Sentences About Argentina/Tres oraciones sobre la Argentina, Nele Wohlatz, 2016, 4’
Swedish Cousin/La prima sueca, Inés María Barrionuevo, Agustina San Martín, 2016, 20’
Padre, Santiago ‘Bou’ Grasso, 2013, 11’50”
Ulise´s Canoe/La canoa de Ulises, Diego Fió, 2015, 14’19”

Festiwal zrealizowany z dotacji Miasta Białegostoku oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”
Współorganizator: Gran Vía Centrum Języka i Kultury Hiszpańskiej